Czy odwyk od kawy ma sens?

Wiadomo, że kofeina pobudza, że to świetna przedtreningówka.
Pojawia się jednak pytanie – czy jeśli regularnie ją stosujesz to czy ekstra kawa przed treningiem wciąż działa i czy warto robić okresowe przerwy?

Działa cały czas!
Odpowiedź brzmi – Tak, działa. Takich danych dostarcza świeży przegląd literatury naukowej opublikowany w Sports Med, znalazły się w nim prace (Dodd et al., Gonçalves et al.) wskazujące że regularne stosowanie kofeiny nie osłabia jej efektu ergogenicznego (brak różnic w testach wysiłkowych przy zwiększeniu dawki), oraz prace (Beaumont et al., Bell and McLellan), które pokazują, że taki efekt może mieć miejsce, co jednak nie oznacza, że kofeina całkiem przestaje przynosić benefity.
W tym miejscu pewne rzeczy wymagają jednak wyjaśnienia. Chodzi o zwiększenie dawki, a nie stały efekt z tytułu regularnego stosowania. Mówiąc prostym językiem, jeśli regularnie stosujesz kofeinę (w dowolnej postaci) po pewnym czasie efekt ergogeniczny może ulec zmniejszeniu, możesz też nie odczuwać już istotnego pobudzenia. Co jednak nie oznacza, że przyjęcie dodatkowej porcji przed treningiem sprawi, że efekt będzie mniejszy (lub się nie pojawi) niż w przypadku osób, które kofeiny nie stosują.
W praktyce oznacza to, że jeśli regularnie pijesz kawę lub stosujesz kofeinę w innej postaci nie musisz z tego rezygnować, „przedtreningówka” będzie działała jeśli spożyjesz ją przed wysiłkiem i będzie dawała podobne rezultaty jak w przypadku osób, które kawy/kofeiny nie piją.
Przerwa od kofeiny – czy to dobry pomysł?
Ciekawszą kwestią pozostaje robienie okresowych przerw. Słyszeliście zapewne, odstaw kofeinę na parę dni, dzięki temu znów zadziała? Nad tym zagadnieniem również pochylono się w przeglądzie. Okazuje się, że tu dane były jednoznaczne, krótkie przerwy w stosowaniu kofeiny czy też zmniejszenie dawki nie powodowały poprawy jej działania i korzyści ergogenicznych! Co więcej taki zabieg może negatywnie wpływać na samopoczucie, a nawet jakość treningów w okresie abstynencji.
Pomijając to co powyżej kawka to przede wszystkim świetny smak i szerokie działanie prozdrowotne. Polecam pijać regularnie i nie szukać magicznych, okresowych przerw!

Referencje:

Sports Med. 2019 Jun;49(6):833-842
“What Should We Do About Habitual Caffeine Use in Athletes?
Age and sex effects on energy.”