Wprawdzie decyzja o posiadaniu psa zwykle nie jest podyktowana względami zdrowotnymi ale okazuje się, że posiadacze czworonogów mogą liczyć na szereg zaskakujących benefitów na tym polu. Od lepszego samopoczucia, przez mniejsze ryzyko schorzeń układu sercowo-naczyniowego, po łatwiejszą utratę kilogramów!

Dlaczego warto mieć psa?
 Zapewne każdy ma swoją odpowiedź na to pytanie. W tym artykule postaram się jednak zwrócić uwagę na te mniej oczywiste kwestie i wspierając się literaturą fachową wykazać, że właściciele psów mogą liczyć na szereg korzyści zdrowotnych.
Po pierwsze – samopoczucie
Kontakt z psem może wpływać na podniesie poziomu beta-endrofin oraz oksytocyny. Co ciekawe taki efekt notowany jest nie tylko u właścicieli ale również u samych czworonogów. Do tego możemy liczyć spadek poziomu kortyzolu, powszechnie nazywanego hormonem stresu [1]. Pies oznacza zatem lepsze samopoczucie. 
Po drugie – zdrowe serce
U posiadaczy psów notuje się niższe ryzyko schorzeń układu sercowo-naczyniowego, niższe ciśnienie tętnicze i niższy poziom cholesterolu. Co ciekawe, im dłużej masz psa tym ten efekt jest silniejszy [2]. Dodatkowo im więcej czasu mu poświęcasz (na zabawę) tym efekt przybiera na sile. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy (nie jedyną!) może być wyższy poziomu aktywności fizycznej u posiadaczy „czworonogów”. Swoją drogą, warto nadmienić, że pies nie posiada 4 nóg ale to potoczne sformułowanie jest tak silnie zakorzenione w potocznej mowie, że nie widzę nic złego w jego użyciu.
Po trzecie – ruch i odchudzanie
Właściciele psów zwykle dużo łatwiej osiągają zalecany poziom aktywności fizycznej niż osoby nie posiadające psów. Dla przykładu Cutt et al [3], pokazuje, że posiadacze psa osiągają zalecany poziom aktywności 57 do 77 % częściej niż osoby nie posiadające psów i to pomimo, że tylko 23 % posiadaczy online kasyno pl pupili deklaruje regularne spacer z nimi przynajmniej 5 razy w tygodniu! Wyższy poziom aktywności, to również większy wydatek energetyczny (lub mówiąc potocznie – szybszy metabolizm) co oznacza mniejsze ryzyko dodatkowych kilogramów, a nawet łatwiejsze odchudzanie! Warto jednak ostudzić nieco huraoptymizm, nie we wszystkich opracowaniach te dane wyglądają tak kolorowo. Pies przywiązany do budy (dosłownie i w przenośni jako „5 koło u wozu”) czy ozdobny dodatek niekoniecznie będzie miał istotny wpływ na aktywność fizyczną właściciela.
Po czwarte – relacje społeczne
Zwierzaki mogą być katalizatorem relacji społecznych, począwszy od przypadkowych interakcji po tworzenie nowych przyjaźni, a w pewnych przypadkach nawet trwałych związków [4]. A to dość istotny czynnik, który pomaga nam dbać o nasze zdrowie psychiczne. 

Referencje:

1. Vet J. 2003 May;165(3):296-301.

2. Medicine (Baltimore). 2017 Mar; 96(13): „Association between pet ownership and coronary artery disease in a Chinese population”.

3. Am J Public Health. 2008 January; 98(1): 66–69. „Understanding Dog Owners’ Increased Levels of Physical Activity: Results From RESIDE”.

4. PLoS One. 2015 Apr 29;10(4)
 „The Pet Factor – Companion Animals as a Conduit for Getting to Know People, Friendship Formation and Social Support”.